МОТИВИ: НОХД № 66/2014 г.

 

Подсъдимият О.Б.Ю. е обвинен в извършване на престъплениe по чл. 343б, ал. 1 от НК, за това, че на 01.07.2014 г. в района на гр. Ивайловград, по път II-59, километър 87,500 от републиканската пътна мрежа, е управлявал моторно превозно средство  - лек автомобил “Мерцедес”, модел “Е290Д”,  с рег. № К **** АТ, с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда, а именно 1,50 на хиляда, установено по надлежния ред.

Районния прокурор поддържа внесеното обвинение.

В съдебно заседание подсъдимият се признава за виновен, на основание чл. 371, т. 2 НПК признава изцяло фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт. Лично и чрез защитника си моли за минимално наказание при приложение на чл. 55 НК.

Съдът, след като прецени фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, признати от подсъдимия и подкрепящи се от събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

Подсъдимият е от с. Рогач, обл. Кърджали. На 01.07.2014 г., а също и предходната вечер, подсъдимият употребил алкохол и въпреки това решил да управлява собственото си моторно превозно средство  - лек автомобил “Мерцедес”, модел “Е290Д”,  с рег. № К **** АТ. Качил се на автомобила и започнал да го управлява по път II-59 от републиканската пътна мрежа, в посока Ивайловград - Кумовград. Около 15.30 часа на километър 87,500 от този път, на изхода на гр. Ивайловград, подсъдимият бил спрян за проверка от свидетелите К. и К. – полицейски служители при РУП – Ивайловград, които изпълнявали задачи по контрол на движението по пътищата. При проверката на документите на подсъдимия, поведението му усъмнило свидетелите, че е употребил алкохол, поради което го изпробвали с техническо средство за установяване на алкохолно съдържание – “Дрегер Алкотест 7410 плюс”. Уредът отчел съдържание на алкохол в издишания въздух в размер на 1,68 на хиляда. Свидетелите запознали подсъдимия с показанията на уреда и информирали дежурния в РУП – Ивайловград. На място пристигнал свидетелят Неделчев - командир на отделение в РУП – Ивайловград, който след като се запознал с показанията на уреда съставил срещу подсъдимия Акт за установяване на административно нарушение и му издал талон за медицинско изследване № 0299925. Подсъдимият изразил желание да даде кръвна проба за химически анализ и бил отведен до Център за спешна медицинска помощ – Свиленград, където дал кръв.  От извършената в НТЛ – ОД МВР – Хасково от вещото лице Христова химическа експертиза, обективирана в Протокол за химическа експертиза № 124/07.07.2014 г. се установило, че в кръвта на подсъдимия Ю. се съдържа алкохол в количество 1,50 на хиляда.

Видно от горното установяването на съдържанието на алкохол в кръвта на подсъдимия било извършено по правилата на Наредба № 30/2001 г. за реда за установяване на употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на моторни превозни средства.

От справката за съдимост се установява, че подсъдимият не е осъждан.

От характеристична справка се установява, че подсъдимият е в добри отношения със съседите си, но е извършител на наказуеми от законите правонарушения.

Тези нарушения се установяват от Справка за нарушител/водач рег. № ЯИ-6848/03.07.14 г.. Видно от нея подсъдимият е правоспособен водач на МПС, като в периода от 1998 г.-2013 г. срещу него има издадени 15 наказателни постановления и два фиша за налагане на наказания за нарушения на Закона за движението по пътищата. Отнети са му на основание влезли в сила наказателни постановления 27 от общо 39 контролни точки /в Справката неправилно е посочено 23/. С влезли в сила Наказателно постановление № 779/2005 г. на РУП – Крумовград и Наказателно постановление № 110/2011 г. на РУП – Крумовград подсъдимият е наказан, включително и с лишаване от право да управлява МПС, за нарушение на чл. 174, ал. 1 ЗДвП - управление на МПС в пияно състояние – над 0.5 до 1.2 на хиляда алкохол в кръвта.  С влязло в сила Наказателно постановление № 343/2012 г. на РУП – Крумовград е наказан и за друго тежко нарушение по чл. 177, ал. 1, т. 3 ЗДвП – допускане или предоставяне управлението на  МПС на неправоспособен, пиян водач или водач употребил наркотични вещества.

От декларация за семейно и материално положение и имотно сътояние, характеристична справка и данните за самоличността на подсъдимия, се установява, че живее в съпружеско съжителство и има син на 16 години. Занимава се със земеделие. Притежава лек и товарен автомобил.

От Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 14-0276-000025 от 01.07.2014 г. се установява, че по силата на същата подсъдимият е бил лишен по административен ред от право да управлява моторно превозно, като временно е отнето свидетелството му за управление до решаване на въпроса за отговорността.

От Заповед за задържане на лице № 242117 от 01.07.2014 г. се установява, че подсъдимият е бил задържан за срок от 24 часа по реда на Закона за Министерството на вътрешните работи.

Тази фактическа обстановка се потвърди и прие от съда от обстоятелствената част на обвинителния акт, фактите, по която бяха признати от подсъдимия по реда на чл. 371, т. 2 от НПК и потвърдени от доказателствата събрани в досъдебното производство, и доказателствата, съдържащи се в досъдебното производство.

 Така по описания по-горе начин:

- подсъдимият Ю. е осъществил от обективна и субективна страна престъпния състав на текста на чл. 343б, ал. 1 от НК, а именно на 01.07.2014 г. в района на гр. Ивайловград, по път II-59, километър 87,500 от републиканската пътна мрежа, е управлявал моторно превозно средство  - лек автомобил “Мерцедес”, модел “Е290Д”,  с рег. № К **** АТ, с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда, а именно 1,50 на хиляда, установено по надлежния ред.

От субективна страна деянието е извършено при пряк умисъл - подсъдимият е съзнавал, че е употребил алкохол и вероятно съдържанието на алкохол в кръвта му е над 1,2 на хиляда и въпреки това е решил и управлявал моторното превозно средство.

При определяне на наказанието на подсъдимия и базирайки се на двата основни принципа – законност и индивидуализация на наказанието, съдът прецени следното:

- обществената опасност на деянието е от ниска степен, типична за този вид престъпления;

- обществената опасност на извършителят е от ниска към средна степен с оглед на многократните му нарушения на Закона за движението по пътищата и подбудите към извършване на престъплението – незачитане на правилата за движението по пътищата.

Отегчаващи вината обстоятелства - многократните му нарушения на Закона за движението по пътищата. Същите характеризират отрицателно подсъдимия, доколкото установяват склонността му, в качеството на водач и собственик  на моторно превозно, да върши нарушения по Закона за движението по пътищата.

Смегчаващи вината обстоятелства – чисто съдебно минало; оказаното съдействие на съда за разкриване на обективната истина; не е причинено пътно-транспортно произшествие; не са увредени физически лица и не са причинени материални вреди.

Нито едно от тези смегчаващи вината обстоятелства не се характеризира с някаква изключителност, която да обоснове приложение на чл. 55 НК. 

Не са налице и многобройни, характерни и относими смегчаващи вината обстоятелства, които да обосноват приложение на чл. 55 НК.

 Предвид изложеното и на основание чл. 373, ал. 2 НПК на подсъдимия следва да се наложи наказание при условията на чл. 58а НК.

За престъплението по чл. 343б, ал. 1 от НК, нормата предвижда наказание “Лишаване от свобода” до 1 година, което съобразно чл. 39, ал. 1 НК не може да бъде по-малко от 3 месеца.

За така извършеното деяние, съобразно правилата на чл. 54 НК, съдът намира, че на подсъдимия следва да се определи наказание "Лишаване от свобода" за срок от 3 месеца. Но доколкото така определеното наказание е в минималния размер предвиден в чл. 39, ал. 1 НК за наказанието "Лишаване от свобода", то е обективно невъзможно да бъде намалено с една трета на основание чл. 58а, ал. 1 НК, в който смисъл е практиката на ВКС /Решение № 48 от 31.01.2011 г. по Н. Д. № 790/2010 г., н. к., ІІІ н. о. и др./, поради което и на подсъдимия следва да се наложи наказание "Лишаване от свобода" за срок от 3 месеца.

На основание чл. 59, ал. 1, т. 1 НК, от така определеното наказание “Лишаване от свобода” за срок от 3 месеца, следва да се приспадне времето, през което подсъдимият е бил задържан по Закона за Министерството на вътрешните работи.

Тъй като така определеното наказание "Лишаване от свобода" е за срок от 3 месеца, подсъдимият не е осъждан на лишаване от свобода за престъпление от общ характер и съдът намира, че за постигане целите на наказанието и поправяне на подсъдимия не е необходимо да се изтърпява наказанието, изпълнението на същото следва да се отложи за срок от 3 години на основание чл. 66, ал. 1 НК.

На основание чл. 343г НК на подсъдимият Ю. следва да бъде наложено и наказание лишаване от право да управлява моторно превозно средство, което съдът намира, че следва да бъде за срок от 7 месеца с оглед и на установената склонност на подсъдимия, като водач и собственик  на моторно превозно средство, да върши нарушения по Закона за движението по пътищата.

На основание чл. 59, ал. 4 НК, следва да се приспадне от така определеното наказание лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 7 месеца, времето, през което подсъдимият е бил лишен от това право по административен ред.

Съдът счита така определените наказания на подсъдимия по вид и размер за  справедливи, съобразени с извършеното и отговарящи на целите на личната и генерална превенция.

Мотивиран от изложеното, съдът постанови присъдата си.

                                                                     

Районен съдия: